LUXIMMO е част от Stoyanov Enterprises
Luximmo
гр. Карнобат,
Бургаска област,
България

КАРНОБАТ

Карнобат се намира на 56 км от Бургас. Градът е разположен на еднакво разстояние от Сливен, Ямбол и Бургас. През града преминава главният път София-Бургас. Тук е и разклонът за Шумен. Карнобат е една от най-големите железопътни гари в България. Като железопътен възел свързва Южна със Северна България.

История

Историческите извори сочат, че от ХV век насам градът винаги е бил административен център, стопанско и търговско средище с традиционен ежегоден панаир. В сведенията и пътеписните бележки се споменава под различни имена - Кариноваса, Каринабад, Карново и др. През Възраждането Карнобат става обединителен център на културно-просветното развитие на района. Градът има съществен принос в църковните борби през Възраждането - в средата на 60-те години на ХІХ век будните карнобатски граждани изгонват анхиалския владика, с което окончателно отстраняват гръцкото влияние. По време на Руско-турската война от 1877-1878 г. районът става жертва на безчинстващи башибозуци и черкези. Освобождението на Карнобат на 24 януари 1878 г. открива път за големи обществено-икономически преобразования.

Културни и природни забележителности

Средновековна крепост Маркели: Средновековният град Маркели, известен по изворови данни между VІІІ-ХІв., се намира на 7,6км. западно от Карнобат. През втората половина на VІІІ до началото на ІХв. заема възлово място в българо-византийскитеполитически и военни взаимоотношения. На 20 юли 792 г. тук българският хан Кардам печели решаваща битка и война срещу византийския император Константин VІ. До втората половина на VІІІ век Маркели е значим епископски център. След успешните за България войни при хан Крум византийският град Маркели е преобразуван в най-големия старобългарски лагер на юг от Източна Стара планина. Изградени са импозантни землени съоръжения (валове и ровове), които днес са най-добре запазените и най-грандиозните на Балканския полуостров. Средновековната крепост "Маркели".

Църквата “Св. Йоан Богослов” е издигната върху мястото на изгорената от турците на 1.1.1878 г. по-стара църква в българския център на Възрожденския Карнобат. Църквата е строена след 1878 г. от тревненския майстор Генчо Кънев. Впечатлява с оригинални архитектурни елементи и дърворезбения си иконостас – един от шедьоврите на майсторите от Дебърската школа.

• Часовниковата кула
• къща-музей Димитър Полянов - възрожденска къща от градски тип, строена през 70-те години на ХІХ в.
• къща-музей Минко Неволин - строена през 60-те години на ХІХ в.
• Синанбейов хамам - турската баня в старата част на града е една от цялостно запазените сгради от Южна България – изградена е в третата четвърт на ХV в.
• “Черната джамия”,строена през 1821 г.
• Еврейският некропол

Туризъм

В региона има много добри условия за развитие на културен и екотуризъм: стратегическо местоположение на Карнобат, наличие на интересни музейни, археологически, исторически, архитектурни и природни обекти, спортна база (стадион и спортни съоръжения). В землището на община Карнобат се намират 83 202 дка гори и 80 водоема, подходящи за излети, лов и риболов.

Вие запазихте този имот или селекция в списъка "Любими имоти"
Картата зарежда селектираните имоти